25 Temmuz 2014 Cuma

Yüce Allah elçileri olan peygamberin kavimler tarafından öldürülmelerine neden izin vermiştir?Yüce Allah elçileri olan peygamberin kavimler tarafından öldürülmelerine neden izin vermiştir?
Değerli kardeşimiz;

Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz:

1) Tarih içerisinde öldürülen peygamberlerin başlarına gelenler ezeli ilimde mukadder idi. Katillere izin vermek, bu takdirin tahakkukuna izin vermek anlamına gelir.

2) Allah, bazı peygamberlerinin derecelerini şehitlik mertebesiyle güçlendirmiştir.

3) İnsanlar için dünya bir imtihan meydanıdır. Bu imtihanda kazanalar yanında kaybedenler de olacaktır. Bu kayıp ve kazançlar insanların kendi özgür iradelerine bırakılmıştır. Bu sebeple, öldürülen kimseler peygamber dahi olsa, Allah katillerin elinden tutup engel olmaz. Bu adaletin bir gereğidir.

4) Bazı peygamberlerin mağlup olmaları ve öldürülmeleri, genel olarak başka insanlar için sağlam bir mantık yürütmenin önemli bir ölçüsüdür. Buna göre, öldürülen peygamberlerin durumu, zaman içerisinde mağlup olan müslümanlara bakıp da onların mesleklerinde haksız olduklarını tevehhüm edenlerin bu yanlışlarına açık bir gösterge teşkil etmiştir. Artık, aklı başında olan kimseler anlar ki, dünyadaki galibiyet veya mağlubiyet hakkın veya haksızlığın ölçüsü değildir. Akıbet, ahirette Allah’ın dostlarınındır.
Kaynak
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

❀✿Google+ Followers❀✿

❀✿İzleyiciler❀✿

❀✿Popular Olanlar❀✿

❀✿Ziyaretçilerimiz❀✿


web stats Neler Okunmuş hangi sayfa Tıklanmış :) Flag Counter

❀✿Archive❀✿