14 Nisan 2012 Cumartesi

Mars yüzeyinde 'fil' bulundu


Viking-1 uzay aracının 1976 yılında tespit ettiği “Mars’taki Yüzün” ardından, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars keşif aracı, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde koca bir “fil” buldu.
Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracının HiRISE kamerası tarafından bu ayın başlarında çekilen fotoğrafta beliren fil, kuruyan lav akıntılarından meydana geliyor. İnternette büyük merak uyandıran fotoğraf kısa sürede o kadar büyük bir tartışma konusu oldu ki, Arizona Üniversitesi’nden gök bilimci Alfred McEwen, HiRISE sitesinde esrarengiz fil hakkında açıklama yaptı:


“Gördüğümüz şekil, psikolojide ‘pareidolia’ olarak tanımlanan kavramın içine giriyor. Örneğin, bulutlarda saklı yüzler görmek gibi doğada saklı olduğunu sandığımız ses ve görüntüleri fark etmemiz böyle tanımlanıyor. Aslında fotoğrafta gördüğümüz şey, Mars’ın lavlarla kaplı bölgeleri arasında en genci olan Elysium Planitia’nın kenarıda oluşan bir akıntı. Lav seli çok geniş alan kaplayabiliyor. Hatta zamanın bu sellerin tıpkı su gibi çok hızlı bir şekilde bir alanı kapladığını düşünürdük.”


BİR ‘MARS FİLİ’MİZ EKSİKTİ

Bilim insanları, tıpkı Dünya’da olduğu gibi, lav akıntılarının Kızıl Gezegen’de belli bir coğrafi alana yayılmasının bir yıl ile on yıllar alabildiğini tahmin ediyor. Gök bilimciler, zamanla filin hortumunun uzayarak bozulabileceğini veya akıntıların güçlü olması halinde filin daha uzun bir zaman orada kalabileceğini ifade etti.NASA’nın sadece bir göz yanılması olduğunu iddia ettiği, bazı gök bilimcilerin ise üzerine on yıllardır geometrik ölçümler yaptığı “Mars’taki Yüz”, belki düşük çözünürlükte çekilmiş olabilir. Ancak HiRISE ile görüntülenen koca bir fil kafası ve gözü gerçeğinde olması beklendiği gibi doğru yerde bulunuyor.
Muhiddin Arabi Hz bundan 700 yıl öncesi yaşayıp bizlere kadar intikal eden birçok eser bırakan bir mübarek. Hazretin bize bıraktıgı bu eserlerden Futuhat-ı Mekkiye 1.Cilt Bölüm: 8 okumanızı rica ediyoruz.

Google earth’ün yeni sürümü olan 5.1 sürümünde MARS gezegenini de aynı Dünyayı gezer gibi gezebiliyorsunuz. Bu gezintinizi şimdi size vereceğimiz koordinatlar bölgesinde yaparsanız ilginç bir yazı ile karşılaşacaksınız.

GOOGLE MARS KOORDİNATLARI:

85′47 37 91 G 3 25 07 10 D

85′43.53.35 G 2 47.56.46.D

85′43 09.66 G 2 38.40.67 D

MARSIN ALTTAKİ KUTUP BÖLÜMÜNDE GÖRÜLMEKTEDİRBu yazı Arapça es selam olarak açık bir şekilde görülmektedir.

Bu yazının yan bölümlerinde’de yine HİLAL’ler bulunmaktadır.

Muhuddin Arabi hzleri de bakın eserinden bu durumu nasıl açıklıyor.

Allah’ın (c.c) izniyle kainatta izin verilen yerlere kadar tayy-ı mekânla gezen kutuplardan biridir. Gezip gördüğü yerlerde geleceğin insanlarına Mars’ta olduğu gibi Selam ve benzeri izler bırakmıştır. Hatta gezdiği yerlerin tamamını “Hakikat Arzı” olarak nitelendirmiştir. Futuhat-ı Mekkiye adlı eserinin 1.cilt 8.bölümünde bu gezilerinden bahsetmiştir.

“-Orada bembeyaz kafûrdan bir yere girdim içinde çeşitli mekânlar vardı. Birisi ateşten daha sıcaktı. İnsan onun içine girer ve o ateş insanı yakmaz. Orada bazı mekanlar ılık bazı mekanlar soğuktu…

❀✿Google+ Followers❀✿

❀✿İzleyiciler❀✿

❀✿Popular Olanlar❀✿

❀✿Ziyaretçilerimiz❀✿


web stats Neler Okunmuş hangi sayfa Tıklanmış :) Flag Counter

❀✿Archive❀✿