20 Aralık 2010 Pazartesi

MÜCEVHER YAĞABİLİR

Liam Fox: Felakete karşı strateji oluşturulmalı
Bilim insanları, Güneş´te üç yıl sonra meydana gelecek patlamaların Dünya´yı felç edebileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, 2013´te Güneş´te muazzam bir patlamanın gerçekleşmesini bekliyor ve bunun Dünya´da büyük enerji kesintilerine ve küresel kaosa yol açacağını düşünüyorlar.

Yüzyılda bir gerçekleşen felaket nedeniyle Dünya´daki trafoların, iletişim sistemlerinin ve diğer enerji üreten sistemleri çökecek, uçuşlar yapılamayacak, gıda kıtlığı yaşanacak ve internet bağlantısı tamamen kesilecek. Otomobillerin navigasyon sistemleri bile çalışmayacak.

Felaketin 1859´da yaşanan büyük Güneş patlamasına benzeyeceği kaydediliyor.

1859´daki felakette Avrupa ve Amerika çok büyük zarar görmüş, telgraf kabloları tamamen yanmıştı.

Güneş patlaması nedeniyle yaşanacak felaketle Hollywood yapımı 2012´dekine benzer manzaraların yaşanabileceği belirtilirken, İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox dün Londra´da konuyla ilgili acil toplantı çağrısı yaptı.

Fox, uzmanlara 1859´daki gibi bir olayın bugün yaşanması durumunda zararın hesap edilemez olacağını söylerken, bilim insanlarını çok yakında olması beklenen felakete karşı bir strateji oluşturmaya çağırdı.

Elektrik Altyapı Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda, Güneş´in 2013´te kritik bir evreye ulaşacağı belirtildi. Güneş atmosferindeki manyetik enerjide yaşanacak artışın, radyasyon fırtınalarına yol açması bekleniyor. Bu da muazzam enerji artışına neden olacak. Bu olay aşağı yukarı her yüzyılda bir yaşanıyor. 1989´da Güneş´te çok daha küçük bir patlama yaşanmış, Kanada´daki enerji istasyonları etkilenmişti.

Eski ABD savunma bakanlığı danışmanı Dr. Avi Schnurr da devasa Güneş fırtınasının dünyanın dört bir yanındaki ülkelere büyük zarar vereceğini belirterek, "Felaketin bizi harekete geçirmesini bekleyemeyiz. Şimdiden önlem almaya başlamalıyız" diye konuştu.

MÜCEVHER YAĞABİLİR

Öte yandan bilim insanları uzak gezegenlerde yaşanan toz fırtınaları sırasında mücevher yağmuru gerçekleşebileceğini belirtiyor. Atmosfer sistemlerini araştıran St Andrews Üniversitesi´nden uzmanlar uzayın bazı bölümlerindeki toz bulutlarının yakutlar ve safirlerle dolu olabileceğini kaydediyor.

❀✿Google+ Followers❀✿

❀✿İzleyiciler❀✿

❀✿Popular Olanlar❀✿

❀✿Ziyaretçilerimiz❀✿


web stats Neler Okunmuş hangi sayfa Tıklanmış :) Flag Counter

❀✿Archive❀✿